Конспект гурткового заняття

Тема заняття  "Історія виникнення повітряного змія"

Мета заняття

  • Навчальна – розширити і поглибити знання гуртківців з даної теми. 
  • Розвивальна – розвивати в гуртківців раціональний підхід до вивчення нового матеріалу та логічне мислення, вміння зосереджувати увагу на об’єкті вивчення, аналізувати   історичні ситуації;
  • Виховна – реалізувати естетичне та фізичне виховання гуртківців, сформувати вміння толерантно ставитись до думок інших, виховувати працелюбність та емоційне ставлення до об’єкту вивчення на основі діяльності і особистого життя вчених.

Тип заняття засвоєння нових знань

Форма заняття комбінована

Обладнання: таблиці, плакати, схеми, моделі, роздатковий матеріал, демонстраційний матеріал.

 

Хід заняття

І. Вступна частина

  • повідомлення теми та мети заняття, очікуваних результатів;
  • актуалізація опорних знань (бесіда);
  • мотивація навчальної діяльності гуртківців (керівник висвітлює приклади застосування одержаних на занятті знань та умінь; застосування знань у нестандартних ситуаціях, введення учнів у проблемні ситуації).

II. Основна частина

  • висвітлення керівником матеріалу нової теми;
  • оволодіння гуртківцями новими теоретичними та практичними знаннями.

Доповідь керівника гуртка

Форма організації заняття – групова: ведеться робота з усією групою, викладається загальний матеріал.

Перші згадки про повітряних зміїв сягають з далеких глибин . Змія будували в вигляді риб, птахів, метеликів, жуків, яких розмальовували в барвисті кольори, але найулюбленішою формою був дракон – казковий крилатий вогнедишний змій, що вважався символом влади і благополуччя, звідси, мабуть, і назва цього літального апарату.  Величезний дракон, що піднімається в повітря, був символом надприродних сил. У ряді місцевостей Китаю до недавнього часу збереглися сліди звичаю масового запуску повітряних зміїв в дев'ятий день дев'ятого місяця - день змія.

Літаючий дракон конструктивно складний. Два-три десятки легких паперових конусів утворювали довге кругле тіло чудовиська, що мальовничо звивається в польоті. Змій-дракон мав велику голову з вишкіреними пащею. Крізь пащу вітер проникав у пустий тулуб і, надуваючи його, підтримував у повітрі. Іноді замість конусів в конструкцію кістяка дракона входили, поступово зменшуючись, круглі диски, які були пов'язані між собою шнурами. Кожен диск перетинався тонкою бамбуковою планкою, на кінці якої закріплювалися велике пір'я.

(вплине на погляди, переконання, почуття гуртківців, примусить замислитися)

Для посилення ефекту була придумана спеціальна «зміїна музика», що нагадує завивання вітру в трубі. Пристосування, яке видає ці звуки, виготовляли з сухих головок маку, в які вставляли очеретяні свірелькі. До пащі дракона прикріплювали леєр, а до хвостової частини - дві довгі шовкові стрічки, які звивалися в повітрі разом зі змієм. Цікаве видовище представляли ліхтарики, що виготовлялися з тонкого кольорового паперу, і феєрверки, що прикріпляються до змій. Широке поширення повітряні змії отримали в Кореї. Спочатку їх застосування носило суто релігійний характер, а потім запуск зміїв став захоплюючим видом занять і видовищ.

На стародавніх японських малюнках також можна зустріти зображення повітряних зміїв, за формою що значно відрізнялися від китайських. Якщо говорити про цілі і завдання запуску повітряних зміїв китайцями в настільки древні часи, то ми знайдемо тут чимало цікавого. Давні китайські історики писали, що зміїв використовували для перекидання мотузок через широкі річки і глибокі гірські ущелини. А потім до них кріпилися дерев'яні пішохідні мости. Розповідають, що китайський генерал династії Хань (295 р. до н. е. - 221 р.) звернув вороже військо у втечу, запустивши над табором противника вночі музичного повітряного змія. Вороги бігли, подумавши, що це звуки голосів їх ангелів-охоронців, що попереджають їх про небезпеку. Зміїв, що піднімали в повітря людей, використовували при облозі міст і для перекидання воїнів через лінії ворожих військ. Важко сказати, коли точно це відбувалося, тому що дати в ті часи не вказували. Відомо лише, що в XVII столітті китайські і японські війська використовували повітряних зміїв для розвідки ворожих позицій.

До Європи повітряні змії потрапили в XV столітті, але, можливо, про них знали і раніше. Венеціанець Марко Поло опинився в Китаї в кінці XIII століття і провів там сімнадцять років. За цей час він став членом свити імператора і отримав можливість вільно роз'їжджати по країні. Повернувшись до Венеції з багатою колекцією предметів розкоші, він, можливо, взяв і повітряних зміїв. Крім того, розповідаючи про людей, яких він зустрічав, Марко Поло не міг не згадати про їхню пристрасть до запуску повітряних зміїв. Звертаючись до витоків зародження мистецтва запуску змія в Європі, необхідно зазначити, що відомості про нього могли бути занесені сюди випадково торговцями зі Сходу.

(виконуються операції мислення: пізнання, застосування, аналізу, оцінки)

Тепер перейдемо від припущень до фактів. У німецьких манускриптах 1405 можна знайти зображення дивних драконів, що літали за допомогою нагрітого повітря. Всередині їх горів вогонь. Ці конструкції представляють собою щось середнє між повітряним змієм і повітряною кулею. У XVI столітті в Європі з'явилися повітряні змії ромбовидної форми, і, судячи із джерел, на довгий час вона стала основною. В ілюстраціях до книги Джона Бейт «Таємниці природи і мистецтва», виданій у 1635 році, наведена ілюстрація, на якій зображений повітряний змій, вуздечка і хвіст якого більше його самого.

З 1894 року повітряні змії почали систематично використовуватись для дослідження верхніх шарів атмосфери. За їх допомогою на висоту 3–4 км піднімали самописні прилади, які визначали швидкість вітру, температуру повітря, величину атмосферного тиску.

Особливо потрібно приділити увагу Семюель Франкліну Коді. Народившись в Америці, в 1896 році він переїхав на проживання в Англію. Біограф Коді зазначає, що він став першою людиною в Британії, який піднявся в повітря на першому практично придатному для польотів літальному апараті. Коді працював на військовій фабриці у Фарнборо, що випускала повітряних зміїв і кулі. У 1901 році він запатентував повітряного змія, здатного підняти в повітря людину. Його конструкція нагадувала систему Баден-Пауелла, тільки коробчаті змії були з'єднані в ряд. Конструкція Коді була офіційно прийнята військовим відомством в 1904 році. У такій конструкції пілот знаходився на одному з зміїв, який був з'єднаний тросом з іншими зміями. Змій, що ніс людину, міг підніматися або опускатися на тросі. Мабуть, були і такі троси, які дозволяли пілотові відхилятися вбік.

Використовується обладнання: дидактичний матеріал, наочний матеріал (схеми, моделі)

 

http://vchiti.in.ua/ttbdeab/%D0%A2%D0%B5%D0%BC%D0%B0.+%D0%9B%D1%96%D1%82%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%96+%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8.+%D0%92%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F+%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D1%96%D1%82%D1%80%D1%8F%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE+%D0%B7%D0%BC%D1%96%D1%8Fb/76632_html_3c8523a9.jpgЦікаво відзначити, що місіс Коді, наслідуючи приклад Марти Покок, здійснила декілька підйомів на повітряному змії свого чоловіка. У 1903 році Коді на своєму літальному апараті перетнув Ла-Манш, перелетівши з Франції до Англії. Літальний апарат складався з спеціального човна, до якої був прикріплений повітряний змій. Коді також зробив перший в Англії короткий моторизований політ, прилаштувавши до повітряного змія мотор. Пасажири сучасного лайнера у великому боргу перед дослідниками повітряних зміїв, які відкрили світу їх широкі можливості.

Лейтенант англійської армії Коді змінив змія Харграва збільшивши його площу та добавивши бокові крила на всіх вуглах коробок.

Запуск повітряних зміїв – цікаве спортивне заняття як для гуртківців , так і для дорослих . Зараз в багатьох країнах проводяться свята і фестивалі повітряних зміїв . У США , у Бостоні , влаштовують змагання на кращого паперового змія . У Японії щорічно проходить національний фестиваль повітряних зміїв , на якому запускають зміїв завдовжки 20 – 25 метрів. Із 1963 року по всій Польщі проводиться свято повітряного змія.

Звернувши погляд у минуле, ми розповіли, як повітряні змії допомогли людям добитися видатних наукових досягнень. Історія ця охоплює багато століть і країн, тому можна сміливо сказати, що винахід повітряних зміїв мало всесвітнє значення.

ІІ. Доповіді гуртківців (індивідуальна домашня робота)

  1. Використання повітряних зміїв у військових цілях (доповідь учня)

Цікаві старовинні записи про перші практичні застосування повітряних зміїв, в одній з них йдеться, що в IX ст. візантійці нібито піднімали на повітряному змії воїна, який з висоти кидав у ворожий табір запальні речовини. У 906 р. київський князь Олег скористався повітряними зміями при взятті Царгорода. Літопис говорить, що над ворогом у повітрі з'явилися «кони и люди бумажны, вооружены и позлащены». А в 1066 р. Вільгельм Завойовник використовував повітряні змії як військові сигнали при підкоренні Англії. Під час Першої світової війни (1914-1918) повітряні змії використовувалися воюючими сторонами, так само як і повітряні кулі. Хвіст змія кріпився до повітряної кулі для додання останньому стійкості. Такі комбіновані кулі-змії піднімалися на висоту до 1,5 км. Їх запускали над морем для захисту конвоїв та спостереження за німецькими підводними човнами. Крім того, повітряні змії-кулі застосовувалися в Британії для захисту від ворожих літаків. Вони підтримували в повітрі мережу з тонких сталевих тросів, яка приводила в непридатність літаки супротивника. У Другу світову війну (1939-1945) повітряні змії продовжували залишатися в строю. Їх застосовували для підйому радіоантен, як це робив Марконі. З їх допомогою піднімали на човнах або плотах людей із затонулих суден і збитих літаків. Повітряний змій, безсумнівно, зіграв свою роль в історії авіації. Але з розвитком авіації інтерес до нього ослабшав. Поступово він перейшов у розряд іграшки чи предмета для конструювання.

  1. Повітряні змії та спорт (доповідь учня)

Картинка 35 из 1391Останнє десятиліття з'явився клас спортивних зміїв для екстремальних видів спорту. Ці повітряні змії розраховані на набагато більші навантаження в порівнянні з ігровими та мають більший розмір. Але, за великим рахунком, вони підкоряються тим же законам, що й ігрові. Як вид спорту кайтинг (від англ. Kite-повітряний змій) привертає до себе увагу не тільки можливістю відчути неймовірну радість від польотів повітряного змія, а також можливістю експериментувати з аеродинамічними характеристиками зміїв, розроблювати і запроваджувати різноманітні новинки. Адже сучасні конструкції повітряних "драконів" настільки потужні, що дають можливість використовувати їх силу для транспортування людини. Наприклад, по сніговій рівнині – на звичайних лижах, а по морю – на водних. Мало того провідні кайтингісти, яких тягнуть за собою модернові повітряні змії, здатні виконувати найскладніші акробатичні трюки.

З чим ще можна порівняти відчуття, коли повітряний змій-монстр з невпинною силою тягне вас за собою. Повітряного змія можна використовувати у комбінації з серфбордом (кайтсерфінг), вейкбордом, сноубордом, гірськими лижами, баггі, скейтом, роликовими чи звичайними ковзанами, каяком і з будь-чим іншим, на що здатна ваша уява.

В даний час люди займаються цим фантастичним видом культового дійства з різних причин, для одних – це різновид мистецтва, цікавий спорт, змагання, повітряні шоу, для інших – можливість наблизитися до природи, бажання отримати задоволення від польоту, спосіб зняти напругу, що повсякденно виникає в нашому житті.

ІІІ. Практична робота

Повторення технології виготовлення коробчастого повітряного змія

Бесіда

З чого складається коробчастий змій?

Коробчастий змій, складається з корпусу, пут, а також шнура, на якому він запускається.

Чи має змій хвоста? Який каркас?

Хвоста цей змій не має. Корпус змія – каркас у вигляді коробки, обтягнутий шовковою або бавовняною тканиною, поліетиленовою плівкою. Каркас збирається з рейок квадратного чи круглого перетину. Рейки виготовляються з сухої прямошаруватою деревини: сосни, ялини, липи. Можна використовувати також відповідні алюмінієві трубки. Необхідно щоб усі рейки були прямими і однакового перетину.

Які співвідношення меншої і більшої сторін?

Звичайні співвідношення меншої і більшої сторін кожної прямокутної межі каркаса - 1: 3 або 1: 4. Довжина діагональних рейок, що служать для створення жорсткості каркаса і розташованих у верхній і нижній його частинах, легко розраховуються по теоремі Піфагора. Звичайно розміри діагональних рейок корпусу, як вгорі, так і внизу, повинні бути однаковими. Ширина "a" полотна покриття корпусу складає 1 / 3 від висоти корпусу.

Які розміри реєк? Розповісти про технологію виготовлення каркасу.

Всі рейки виготовляють на 100 мм. більше їх розрахованої довжини для того, щоб кожна рейка своїми кінцями виступала на 50 мм за вузол кріплення рейок між собою. У місці кріплення рейки перев'язуються хрест-навхрест міцними нитками, які за тим промазують клеєм. Готовий каркас обтягується смугами тканини або поліетиленовою плівкою. До рейок тканина або плівка обов'язково приклеюється або пришивається (а краще відразу й те й інше), інакше обшивка може сповзти під натиском вітру.

Керівник гуртка приділяє увагу дітей на виготовлення корпусу

Корпус коробчастого змія можна зробити не тільки у вигляді паралелограма, але і ромбічним. Крім того, до корпусу з боків з двох сторін добре прилаштувати крильця. Ці крильця при тих же розмірах змія значно збільшують силу підйому, а також стійкість у польоті.

Кожне крило має форму прямокутного трикутника. Висота кожного з трикутників дорівнює висоті корпусу змія, а довжина основи - ширині смуги покриття змія. Природно, що у змія з крильцями верхня діагональна рейка робиться довшою на довжину  двох крилець. Крильця виконуються з того ж матеріалу, що і обшивка, та й кріпляться  так само.

Діти приступають до виготовлення моделі коробчастого повітряного змія

  • повторення правил безпеки праці;
  • Гуртківці виготовляють каркас повітряного змія . Керівник спостерігає за їх роботою, надає додаткові консультації , допомагає . Звертає увагу гуртківців на міцність закріплення обшивки на каркасі. Керівник проводить інструктаж по виготовленню уздечки, допомагає у визначенні довжини ниток, їх з’єднанні на каркасі. Слідкує за дотриманням правил безпеки праці.

III. Заключна частина

  1. Обґрунтування гуртківцями можливості використання отриманих знань, умінь, навичок – бесіда з гуртківцями.
  2. Загальний підсумок заняття із зазначенням його позитивних та негативних моментів – перелік гуртківців, які найкраще працювали на занятті (уважно слухали доповідь керівника гуртка, мали запитання, добре працювали при виготовленні коробчастого повітряного змія).

 

 

 

 

 

 

 

close